مقالات

#
تاثیر تیپ‌های شخصیتی MBTI بر تجربه‌ی بازی‌های رومیزی – بخش دوم

تست شخصیت شناسی MBTI یکی از بهترین تست‌هایی است تا بتوانیم، با توجه به نتایج تست، با بازی‌هایی که با شخصیت و روحیه‌مان سازگار هستند آشنا شویم و آن‌ها را تجربه کرده و لذت ببریم. در این مقاله قصد داریم به دو نوع تیپ شخصیتی اشاره کنیم که عبارتند از: ENTJ ها و ENTP ها. اولین تیپ شخصیتی دو درصد و دومین تیپ شخصیتی سه درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

#
چگونه مجموعه‌ی بازی‌هایتان را از گرد و خاک دور نگه دارید

هدف این مقاله این است که به بازی‌بازان کمک کند سلیقه‌ی بازی خود را بشناسند و به گونه‌ای از بازی‌هایشان استفاده کنند که هیچ وقت گرد و خاک نگیرند. یک مجموعه‌ی بازی باید طبق سلیقه‌ی صاحب آن و تعداد دفعاتی که از هر بازی استفاده می‌کند، به شکل متفاوتی به نظر برسد و با در نظر گرفتن این نکته می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که چه بازی‌هایی را در مجموعه تان قرار دهید.

#
چه رشوه دادن و چه حرکت کردن ساده، همگی قواعد خودشان را دارند! معرفی مکانیسم‌های معروف دنیای بردگیم‌ها (بخش سوم)

دنیای بردگیم دنیایی بسیار وسیع و شگفت‌انگیز است. بسیاری از افراد صرفاً در مورد بردگیم‌ها شنیده‌اند ویا فقط چند بازی را امتحان کرده‌اند، در حالی که نمی‌دانند خصوصاً در چند سال اخیر، این سبک از بازی‌ها تا چه حد گسترده و پیچیده و پرطرفدار شده‌اند. پس اگر به دنیای بردگیم‌ها علاقه دارید و می‌خواهید در موردشان بیشتر بدانید، این مطلب را دنبال کنید.

#
نقد و بررسی بازی کلاغ پر

بازی کلاغ پر با وجود برخورداری از ایرادات جزئی، توانسته تا در سبک خود بسیار خوب عمل کند و به هدف خود، که ارائه‌ی یک بازی خانوادگی و سرعت عملی هیجان انگیز است، برسد. این عنوان به راحتی در حد و اندازه‌ی یک محصول سطح یک در سبک خود ظاهر می‌شود و شاید بتوان گفت تنها بازی اورجینال ایرانی است که نه تنها می‌تواند با عناوین مشابه غیر ایرانی خود رقابت کند، بلکه با بهره گیری از ویژگی‌ای که عمده‌ی رقیبانش فاقد آن هستند، یعنی بازی پذیری بالا، می‌تواند بیشتر آن‌ها را به راحتی شکست دهد.

#
نقد و بررسی بازی Endeavor: Age of Sails - آبی‌تر از همیشه

در این مطلب به سراغ نقد و بررسی یکی از داغ‌ترین بازی‌های سبک یورو می‌رویم.

#
هنر بازی‌آزمایی: چگونه بازی‌های خود را پلی‌تست کنیم؟

کسانی که تجربه‌ی بیشتری در زمینه‌ی طراحی بازی دارند قطعا به این موضوع واقفند که خیال پردازی‌های ما راجع به ایده‌ی جدید خودمان در اکثریت مواقع درست از آب در نمی‌آیند و شبیه سازی‌های ذهنی نمی‌توانند حقیقت آنچه که در عمل برای بازی اتفاق می‌افتد را به ما نشان دهند. اما بهترین راه برای اینکه ببینیم آیا بازی ما واقعا درست کار می‌کند، در وهله‌ی اول ساخت پروتوتایپ و در مرحله‌ی بعدی، امتحان کردن آن با افراد دیگر است که به این کار «بازی‌آزمایی» یا همان «پلی‌تست» (Playtest) می‌گویند.

#
چگونه یک دفترچه قوانین خوب برای بردگیم خود بنویسیم؟

هرچند که میان مخاطبان بازی‌های رومیزی، تنها عده‌ی اندکی کتابچه‌ی قوانین را می‌خوانند و مابقی یا با دیدن ویدئو‌های آموزشی و یا از طریق یادگرفتن از کسانی که کتابچه‌ را خوانده‌اند بازی‌ها را یاد می‌گیرند، اما همچنان بهترین و دقیق‌ترین راه برای یادگیری یک عنوان بازی رومیزی، خواندن کتابچه‌ی راهنما است. علاوه بر این، با گذشت زمان ممکن است برخی از ریز قانون‌های یک بازی فراموش شوند و نیاز باشد تا طی مراحل انجام بازی، بعضی از آن‌ها مرور شوند و همین امر یکی دیگر از اهمیت‌های یک کتابچه‌ی راهنما است.

#
تاثیر تیپ‌های شخصیتی MBTI بر تجربه‌ی بازی‌های رومیزی – بخش اول

تا حالا برایتان این سوال پیش آمده است که چه فاکتورهایی موجب می‌شوند به یک ژانر خاص از بازی‌های رومیزی علاقه‌مند شویم؟ به عبارت دیگر، چه عواملی باعث می‌شوند برخی از افراد به بازی‌های استراتژیک بیشتر علاقه‌مند شوند و برخی دیگر ترجیح دهند وقت خود را صرف بازی‌‌های تعاملی کنند؟ چرا برای بعضی از بازیکنان تنها بازی‌های نقش‌آفرینی جذاب هستند؟ جهت پاسخ دادن به این سوالات، ابتدا می‌بایست در رابطه با تیپ شخصیتی افراد گفت و گویی داشته باشیم و شخصیت شناسی و همچنین واژه «شخصیت» را تعریف کنیم.