آشنایی با پلتفرم کیک استارتر

28 اردیبهشت 1400 | 15:02

کیک استارتر (Kickstarter) یک پلتفرم سرمایه گذاری است که به تمام افراد این فرصت را می‌دهد تا بتوانند ایده‌های خلاقانه و نوین خود را عملی سازند و سرمایه لازم جهت اجرا کردن پروژه‌های خود را تامین کنند.

مقدمه

کیک استارتر (Kickstarter) یک پلتفرم سرمایه گذاری است که به تمام افراد این فرصت را می‌دهد تا بتوانند ایده‌های خلاقانه و نوین خود را عملی سازند و سرمایه لازم جهت اجرا کردن پروژه‌های خود را تامین کنند. شرکت آمریکایی کیک استارتر بستری است که بر مبنای سرمایه گذاری جمعی (Crowdfunding) عمل می‌کند. در واقع مردم روی پروژه‌هایی که مورد توجهشان قرار می‌گیرد، سرمایه گذاری می‌کنند و به ایده پردازان و افراد خلاق جهت تهیه بودجه لازم و برای تحقق بخشیدن به رویاهایشان کمک می‌کنند. جالب است بدانید کیک استارتر تنها ۵ درصد از سرمایه‌های تامین شده برای پروژه‌های گوناگون در سایت را دریافت می‌کند و این مبلغ را صرف تبلیغات، پرداخت حقوق کارمندان شرکت و ... می‌کند. 

    
کیک استارتر در آوریل سال ۲۰۰۹ توسط پری چن (Perry Chen)، یانسی استریکلر (Yancey Strickler) و چارلز ادلر (Charles Adler) تاسیس شد و در سال ۲۰۱۵ به عنوان یک شرکت عام المنفعه شناخته شد. در واقع، تصمیم‌گیری‌های متعددی که توسط شرکت‌ کیک استارتر گرفته می‌شوند، نه تنها روی سهامداران، بلکه روی تمام افراد جامعه تاثیر می‌گذارند. به عبارت دیگر، هدف از تاسیس شرکت، کسب سود مادی نیست و تمام امور و فعالیت‌های کمپانی در راستای منافع عمومی صورت می‌گیرند. طی چند سال اخیر، کیک استارتر از بیش از پانصد هزار پروژه حمایت مالی کرده و حدود دویست هزار پروژه موفق داشته است. این شرکت، از آغاز فعالیتش تا کنون، بیش از سه میلیارد دلار کمک مالی جمع‌آوری کرده است و در حال حاضر کشورهایی گوناگون همانند نیوزیلند، آمریکا، کانادا، کشورهای اروپایی و ... را پشتیبانی می‌کند.

امروزه، ۹۵ نفر در شرکت کیک استارتر کار می‌کنند و اکثرشان در کارخانه‌ای در شهر نیویورک مشغول به فعالیت هستند. این شرکت از تمام کسانی که ایده‌های خلاقانه دارند، و حتی از کسانی که اولین تجربه کاریشان است، حمایت می‌کند. کمپانی موفق کیک استارتر در طیف گسترده‌ای از حوزه‌ها از جمله تکنولوژی، بازی‌های ویدیویی و رومیزی، تکنولوژی، فیلم، عکاسی، تئاتر، موسیقی، ورزش و ... فعالیت می‌کند. به طور کلی، سرمایه گذاران بیشتر از بردگیم‌ها و بازی‌های ویدیویی حمایت مالی می‌کنند و اکثر پروژه‌های موفق مربوط به این حوزه‌ها هستند. 

نحوه‌ کار سایت کیک استارتر     

فعالیت سایت کیک استارتر وابسته به ایده پردازان و سرمایه گذاران است. به عبارت دیگر، ایده پردازان ایده‌های جدید و مبتکرانه ارائه می‌دهند و سرمایه گذاران روی ایده‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. صاحبان پروژه و ایده پردازان ابتدا در سایت کیک استارتر ثبت نام کرده و سپس جزئیات مربوط به پروژه خود را به همراه عکس، متن، ویدیو، نمونه، بازاریابی و ... شرح می‌دهند. علاوه بر این، ددلاین و یا به عبارت دیگر، بازه زمانی پروژه خود را تعیین کرده و میزان سرمایه لازم را مشخص می‌سازند. در مرحله‌ی بعد، برای سرمایه گذارانی که در آینده روی پروژه‌شان سرمایه گذاری خواهند کرد، پاداش و امتیازاتی در نظر می‌گیرند. در واقع هر چه مبلغ سرمایه گذاری بیشتر باشد، پاداشی که به سرمایه گذار از طرف صاحب پروژه تعلق خواهد گرفت نیز با ارزش‌تر خواهد بود. 

اگر سرمایه مورد نیاز برای پروژه قبل از تاریخ ددلاین تامین شود، صاحب پروژه فرصت ساخت و تولید محصول خود را خواهد داشت و ایده خود را عملی خواهد کرد. اما در صورتی که در بازه زمانی تعیین شده بودجه لازم جمع‌آوری نشود و مجموع سرمایه‌ها به رقم تعیین شده نرسد، پروژه با شکست رو به رو خواهد شد. 

در صورتی که پروژه، سرمایه مورد نیاز را تامین کند و محصول خلق شود، به اشخاصی که درسرمایه گذاری شرکت کردند، پاداش‌هایی تعلق خواهد گرفت. در واقع سایت کیک استارتر از کسانی که پروژه‌های خود را ارسال می‌کنند، درخواست می‌کند تا امتیازاتی را برای سرمایه گذاران در نظر بگیرند. در ادامه، سرمایه گذاران نیزمی‌توانند یکی از پاداش‌های از پیش تعیین شده را انتخاب کنند. برخی از پاداش‌ها عبارتند از: دعوت سرمایه گذار به مهمانی و یا نمایش، جلسه ملاقات با یک سرمایه گذار مشهور، هدیه محصول نهایی امضا شده و غیره . تمام صفحات سایت کیک استارتر بخشی دارند که  تاریخ حدودی دریافت پاداش را برای سرمایه گذاران به نمایش می‌گذارد. اما معمولا گزینه‌ای نیز در سایت موجود است تا مردم عادی نیز بتوانند با پرداخت هزینه کم و بدون دریافت پاداش، در عملی کردن پروژه سهیم باشند. 

 
قوانین کاربردی و عمومی کیک استارتر

با اینکه کیک استارتر از استارت آپ‌ها با ایده‌های مبتکرانه و خلاقانه استقبال می‌کند و این بستر را برایشان فراهم می‌سازد تا سرمایه لازم برای عملی کردن پروژه‌هایشان را فراهم کنند، اما تمام پروژه‌ها را تایید نمی‌کند و معمولا هفتاد و پنج درصد از پروژه‌هایی که ارسال می‌شوند، تایید شده و سایر پروژه‌ها، معمولا به دلیل اینکه با دستورالعمل‌های مربوط به پروژه‌ها مطابقت ندارند، مورد قبول شرکت و سایت نیستند. چند قانون عمومی کیک استارتر، که می‌بایست مورد توجه ایده پردازان و استعداد یابان قرار گیرد، عبارتند از: صاحب پروژه نباید با درآمدی که از طریق کیک استارتر کسب می‌کند به خیریه کمک کند، باید صادق باشد و به طور واضح و کامل توضیحات مربوط به پروژه خود را بدهد و از این قبیل قوانین. 

یکی از قوانین کیک استارتر که به سرمایه گذاران و ایده پردازان مربوط می‌شود، قانونی با عنوان «همه یا هیچ» (All or Nothing Rule) است. در واقع صاحب پروژه و ایده پرداز تنها در صورتی که بودجه لازم در زمان مقرر شده به حد نصاب لازم مالی برسد، قادر به استفاده از سرمایه جهت اجرا کردن پروژه خود خواهد بود. در غیر این صورت، مبلغی دریافت نخواهند کرد و پول به پرداخت کنندگان بازگردانده خواهد شد و یا برای سایر پروژه‌ها، که قصد حمایت کردن از آن‌ها را دارند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از آنجایی که افراد با سرمایه گذاری روی پروژه‌ها، ریسک بزرگی می‌کنند و نمی‌توانند در رابطه با موفق شدن پروژه اطمینان حاصل کنند، کیک استارتر با استفاده از قانون همه یا هیچ، این فرصت را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است تا راحت‌تر بتوانند روی پروژه‌ها سرمایه گذاری کنند. 

افراد از تمام نقاط جهان با استفاده از کارت‌های اعتباری (Credit Card) و یا کارت‌های دبیت (Debit Card) می‌توانند روی پروژه‌های گوناگون در کیک استارتر سرمایه گذاری کنند. برخی از کارت‌هایی که امروزه مورد قبول این شرکت هستند عبارتند از:  Visa (ویزا)، MasterCard (مسترکارت) و American Express (امریکن اکسپرس). افرادی که در کشورهایی همانند کانادا، نیوزیلند، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و ایالت متحده آمریکا ساکن هستند، می‌بایست اقامت دائم آن کشور را داشته باشند تا بتوانند محصول و ایده خود را در سایت به اشتراک بگذارند و سرمایه مورد نیاز را جمع آوری کنند. در حال حاضر، لیستی در سایت کیک استارتر موجود است که افراد را در رابطه با کشورهایی که مورد تایید شرکت است، مطلع می‌سازد. همچنین شرکت کنندگان می‌بایست فرآیند احراز هویت را طی کنند و محل سکونت خود را تایید کرده و اطلاعات مربوط به فعالیت بانکی و همچنین موارد دیگر از جمله تجربه کاری و یا تحصیلی خود را در سایت وارد کنند. امروزه کیک استارتر به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی و اسپانیایی در اختیار مردم قرار گرفته است. 

رازهای موفقیت شرکت کیک استارتر 

به طور کلی، کیک استارتر یکی از موفق‌ترین شرکت‌های آمریکایی است و به افراد خلاق کمک می‌کند تا در سراسر دنیا شناخته شوند و با کمک‌های مردمی، ایده‌های خود را رشد دهند. حتی اشخاصی که سرمایه لازم جهت تولید محصولات خود را دارند نیز می‌توانند از طریق کیک استارتر، ایده‌های جذاب خود را تبلیغ کنند و با طرفداران محصولاتشان آشنا شوند. ایده پردازان، جهت جذب سرمایه لازم برای محصول و اختراع خود، حداکثر شصت روز فرصت دارند و لازم نیست برای مدت طولانی صبر کنند تا متوجه شوند کمپینشان موفق خواهد بود یا شکست خواهد خورد. علاوه بر این، ایده پردازان می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای مخاطبان و سرمایه گذاران بسیاری را جذب محصول خود کنند و از آن‌ها جهت رشد و پیشرفت خودشان کمک بگیرند. 

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....