7 بازی رومیزی برای یادگیری زبان انگلیسی

4 خرداد 1400 | 22:56

وقتی به یادگیری زبان انگلیسی فکر می‌کنید، چه چیز‌هایی به ذهنتان می‌آید؟ احتمالا خودتان را تصور می‌کنید که پشت میزتان نشسته‌اید و سرتان داخل کتاب است. خواندن کتاب‌های انگلیسی می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما یادگیری زبان همیشه هم به این شکل نیست. یادگیری می‌تواند یک عمل اجتماعی و بسیار هیجان‌انگیز باشد. دوستانتان را دور هم جمع کنید، یک بازی رومیزی بردارید و خیلی سریع یادگیری را شروع کنید.

مقدمه

بردگیم‌ها صرفا برای سرگرمی نیستند. وقتی به یادگیری زبان انگلیسی فکر می‌کنید، چه چیز‌هایی به ذهنتان می‌آید؟ احتمالا خودتان را تصور می‌کنید که پشت میزتان نشسته‌اید و سرتان داخل کتاب است. خواندن کتاب‌های انگلیسی می‌تواند سرگرم‌کننده باشد، اما یادگیری زبان همیشه هم به این شکل نیست. یادگیری می‌تواند یک عمل اجتماعی و بسیار هیجان‌انگیز باشد. دوستانتان را دور هم جمع کنید، یک بازی رومیزی بردارید و خیلی سریع یادگیری را شروع کنید. بعضی از بردگیم‌ها برای آموزش و یادگیری ساخته شده‌اند. دیگر بازی‌ها فقط برای تفریح و سرگرمی به‌وجود آمده‌اند ولی از آن‌ها هم می‌شود به نحوی برای آموزش استفاده ‌کرد. بازی‌کردن با دیگران یک روش بسیار خوب برای این است که هرچه که یاد می‌گیرید را به خاطر بسپارید. شما می‌توانید همزمان با یادگیری، اوقات خوشی را در کنار دوستانتان سپری کنید و نکات و لغات جدیدی که فراگرفتید را با آن‌ها تمرین کنید. 

اما از چه بازی‌هایی باید شروع کنید؟ تعداد زیادی از بازی‌ها را می‌توان برای یادگیری زبان استفاده کرد و هرکدام از آن‌ها، در بخش خاصی از یادگیری زبان به شما کمک می‌کنند. بعضی‌ها برای یادگیری لغات جدید استفاده می‌شوند و برخی دیگر برای تمرین لغاتی که شما از قبل می‌دانید. بهتر است شما بردگیمی انتخاب کنید که به نظرتان سرگرم‌کننده‌تر و برای سطحتان مناسب‌تر است. در ادامه به 7 بردگیم که برای شروع مناسب هستند می‌پردازیم. البته به چند بازی مشابه هم برای موبایل و کامپیوتر اشاره می‌کنیم.

1. Scrabble

لیست بازی‌هایی که به یادگیری زبان کمک می‌کنند بدون این بازی کلاسیک ناقص می‌ماند. نحوه‌ی بازی به این صورت است که شما باید با چند حرف که در اختیار دارید یک کلمه‌ی معنا دار بسازید و به ترتیب حروف را بر روی صفحه‌ی بازی قرار دهید. شما به ازای هر حرف امتیاز کسب می‌کنید و برخی از خانه‌های این بازی امتیاز اضافه به شما می‌دهند. هدف بازی این است که امتیاز بیشتری نسبت به حریفتان کسب کنید. شاید فکر کنید که برای انجام این بازی باید دایره لغاتتان وسیع باشد، اما قسمت جالب ماجرا اینجاست که غالبا این بازی با کمک گرفتن از دیکشنری انجام می‌شود. بعد از چند بار بازی کردن، شما با دید بازتر و اطلاعات بیشتری بازی می‌کنید و هر بار، لغات جدیدی را در دیکشنری جستجو می‌کنید. خوبی Scrabble این است که شما به تعداد زیادی بازیکن نیاز ندارید و می‌توانید حتی دو نفره آن را بازی کنید.

بازی Words With Friends، ورژن آنلاین Scrabble است و شما می‌توانید خیلی راحت هر زمان که خواستید آن را بازی کنید. 

2. Taboo

هر کارت در این بازی یک کلمه‌ی اصلی را نشان می‌دهد. در زیر کلمه‌ی اصلی، لیستی از کلمات مترادف و یا هم‌خانواده‌ی آن مشاهده می‌شود. کاری که شما باید انجام دهید این است که آن کلمه‌ی اصلی را بدون استفاده از لغات زیر برای دیگران توصیف کنید. مثلا اگر کلمه‌ی اصلی «Elbow» به معنی آرنج بود، و لغات زیر آن «Joint»، «Arm»، «Bend»، «Knee» و «Macaroni» به معنی مفصل، دست، خم شدن، زانو و ماکارونی بودند شما نمی‌توانید برای توصیف آن بگویید: «مثل زانویی است که روی دست قرار دارد» یا «شکل ماکارونی است اما خم می‌شود». شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور بدون استفاده از این لغات می‌شود آرنج را توصیف کرد؛ همانطور که فهمیدید این بازی سخت‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کردید. این بازی باعث می‌شود خلاقانه‌تر فکر کنید و جواب دهید. به لطف Taboo متوجه خواهید شد که خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کردید کلمه بلد هستید. همچنین اگر با استفاده از دیکشنری تابو را بازی کنید نه تنها یک لغت جدید، بلکه لغات زیرین آن را هم یاد می‌گیرید. با هر تعدادی می‌شود تابو را بازی کرد؛ چه به صورت تیمی و چه یک به یک، هرطور آن را بازی کنید همچنان برایتان آموزنده و سرگرم‌کننده خواهد بود. 

بازی Just Say It یک بازی مشابه برای سیستم عامل iOS است و شما می‌توانید از بازی با آن لذت ببرید. 

3. Apples to Apples

برای انجام این بازی، بازیکنان (به غیر از کسی که در آن دست داور است) کارتی را که به نظرشان توصیف جالبی از یک کارت خاص است را به پشت روی میز قرار می‌دهند. داور بهترین آن‌ها را انتخاب می‌کند و آن شخص که این کارت را گذاشته بود یک امتیاز می‌گیرد. پس از آن، یک بازیکن دیگر نقش داور را بر عهده می‌گیرد. این بازی خیلی جالب و سرگرم‌کننده است مخصوصا زمانی که بازیکنان ترکیب‌های خنده‌داری با کارت‌هایشان درست می‌کنند. کلمه‌ای مثل «Lovable» به معنی دوست داشتنی می‌تواند با کلمات «Butterflies» به معنی پروانه‌ها و «My Bathroom» به معنی «سرویس بهداشتی من» ترکیب شود. این بازی برای یادگیری زبان انگلیسی هم کاربرد دارد. لغات استفاده شده در کارت‌ها یا اسم هستند یا صفت. بهتر از همه این است که شما نیاز به دیکشنری ندارید و معنی هر لغت روی کارت نوشته شده‌است. برای مثال صفت «Frightening» به معنی رعب آور، مترادفی همچون «Scary» به معنی ترسناک دارد. گاهی اوقات این توضیحات می‌توانند بامزه باشند. برای این بازی به تعداد زیادی بازیکن نیاز است. 4 نفره هم می‌توان بازی کرد اما بهتر است 5 نفر به بالا باشید. این را هم در نظر داشته باشید که اسامی استفاده شده در این بازی شامل مشاهیر و برخی فرهنگ‌ها و رسوم محبوب هم می‌شوند، پس ممکن است بعضی از آن‌ها برایتان نا آشنا باشند. 
بازی Wordner بسیار به Apples to Apples شباهت دارد و شما می‌توانید به صورت آنلاین آن را بازی کنید.

4. Once Upon a Time

روزی روزگاری یک هیولا زندگی می‌کرد، یا یک پادشاه، یا شاید هم یک پرنسس؛ در واقع این شما هستید که تصمیم می‌گیرید. این بازی، یک بازی کارتی است که به شما و دوستانتان این امکان را می‌دهد که یک داستان تعریف کنید. همه‌ی بازیکنان کارت‌هایی دریافت می‌کنند که روی آن‌ها بخش‌هایی از یک داستان دیده می‌شود، به علاوه‌ی یک کارت که بر رویش پایان داستان قرار دارد. یک راوی با استفاده از کارت‌هایش شروع به تعریف داستان می‌کند و سعی می‌کند تا پایان آن را سر هم کند. دیگر بازیکنان می‌توانند وسط داستان بپرند و با کارت‌های خودشان آن داستان را تغییر دهند. این بازی بسیار مفرح و خنده‌دار است و برنده‌ای ندارد. هدف این است که داستان‌های بامزه سر هم کنید و سرانجام به آن بخندید. شما حتی می‌توانید کارت‌هایی با کلمات دلخواهتان درست کنید و تا می‌شود لغت جدید یاد بگیرید. اطلس گیمز Atlas Games، که سازنده‌ی این بازی است، به طور کامل نحوه‌ی بازی و لیست کارت‌هایی که در بازی وجود دارند را بر روی وبسایتشان قرار داده‌است. شما با استفاده از آن می‌توانید تنهایی این بازی را تمرین کنید و یا بازی مخصوص خود را بسازید و با دوستانتان بازی کنید.

5. Scattegories 

این بازی به شما کمک می‌کند خارج از چهارچوب فکر کنید، و یا به زبان دیگر، خلاقانه فکر کنید. شما با یک دسته‌بندی که شامل رنگ، چیزهایی که سرد هستند و... است روبرو می‌شوید و باید لغتی بر اساس آن‌ها بیابید. قبل از هر دور، شما باید یک تاس را بیاندازید تا حرف اول کلمه‌ای که باید پیدا کنید مشخص شود. بعد از آن، تایمر شروع به کار می‌کند و همه‌ی بازیکنان با استفاده از خلاقیتشان، برای پیدا کردن کلمه‌ای که در آن دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرد با هم رقابت می‌کنند. اگر شما کلمه‌ای به ذهنتان برسد که دیگران آن را استفاده نکرده‌اند، امتیاز بیشتری کسب می‌کنید. برای مثال، اگر شما باید با حرف «I» شروع کنید، می‌توانید به جای کلمه‌ی «Ice cream» به معنی بستنی، کلمه‌ی «Igloo» به معنی خانه‌ی اسکیمو را انتخاب کنید. این بازی بسیار مناسب افرادی است که تازه شروع به یادگیری زبان کرده‌اند و می‌خواهند لغات جدیدی را یاد بگیرند؛ مخصوصا اگر با یک انگلیسی زبان بازی کنند. انجام این بازی خیلی ساده است و نیاز به تهیه‌ی چیز خاصی ندارد. فقط دسته‌بندی مورد علاقه‌ی خودتان را انتخاب کنید، تایمر موبایلتان را تنظیم کنید و تمام؛ شما برای بازی آماده هستید. شما حتی می‌توانید آن را تنهایی بازی کنید و خودتان را به چالش بکشید. 

6. Dabble

این هم از یک بازی عالی دیگر برای یادگیری لغات. آیا می‌توانید همه‌ی حروفی که در اختیار دارید را به چند لغت تبدیل  کنید؟ شما باید کلماتی 2 حرفی تا 6 حرفی، با استفاده از حروفی که دارید بسازید. Dabble تا حدودی شبیه به Scrabble است، با این تفاوت که شما می‌توانید هر لغتی که خواستید بسازید و مجبور به وصل کردن لغات به هم نیستید. این بازی شما را وادار به فکرکردن می‌کند باعث می‌شود سعی کنید بیشترین کلمات ممکن را با استفاده از حروف در هم ریخته بسازید. برای یادگیری بیشتر هم می‌توانید حروفی که اضافه آمده‌اند را وارد سایت thewordfinder.com کنید تا کلماتی که می‌شود با آن‌ها ساخت برایتان نشان داده شود. 
اگر از این بازی خوشتان آمد می‌توانید بازی Anagram Twist را بر روی گوشی خود نصب کنید. این بازی با دسته‌بندی کردن موضوعات، کار شما را کمی راحت‌تر می‌کند.

7. Funglish

در این بازی بسیاری از لغات نوک انگشتان شما هستند. شما باید با استفاده از قطعاتی که بر روی آن‌ها لغات توصیفی نوشته شده‌است کاری کنید که دیگر بازیکنان بتوانند کلمات را حدس بزنند. هر کارت شامل 6 کلمه است و شما باید سعی کنید هر چندتا که می‌توانید را توصیف کنید تا دیگران حدس بزنند. نحوه‌ی توصیف کردن هم اینطور است که می‌گویید آن کلمه قطعا چنین است، می‌تواند باشد و یا اصلا نیست. فکر کنید می‌خواهید کلمه‌ی «Cat» به معنی گربه را توصیف کنید. شما می‌گویید آن قطعا «Furry» به معنی پشمالو است، یا می‌تواند «Fat» یعنی چاق باشد و اصلا «Scaly» یا پولک‌دار نیست.
بد نیست قبل از شروع بازی به سراغ کلمات بروید و آن‌هایی که بلد نیستید را چک کنید. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن به میزان بیشتری از این بازی یاد بگیرید حذف محدودیت زمانی است. این‌گونه شما می‌توانید حین بازی، کلمات جدید را در دیکشنری جستجو کنید. 
به لطف این بردگیم‌ها شما اصلا احساس نمیکنید که در حال یادگیری زبان هستید؛ فقط با دوستان یا گوشی هوشمندتان بازی کنید و لذت ببرید؛ چرا که نه؟ یادگیری باید سرگرم‌کننده باشد.

دیدگاه شما

درحال ثبت اطلاعات....